ireporter

PAMIATKA ZOSNULÝCH: Cintoríny sa rozžiarili tisíckami sviec a kahancov

PAMIATKA ZOSNULÝCH: Cintoríny sa rozžiarili tisíckami sviec a kahancov

02.11.2019 – Katarína Korcová

Katolícka cirkev slávi 1.novembra prikázaný sviatok Všetkých svätých, na ktorý 2.novembra nadväzuje Pamiatka zosnulých. V tento deň, ľudovo zvaným Dušičky, je na Slovensku tradičným zvykom návštěva cintorínov spojená s ozdobovaním hrobov, pálením sviečok a spomienkou na zosnulých rodinných príslušníkov a příbuzných. Video rozžiareného cintorína v Jedľových Kostoľanoch (okres Zlaté Moravce) nakrútil iReportér Vladimír Vraník.

Pápež Gregor IV, určil v 8.storočí Sviatok všetkých svätých na 1.november ako spomienku na známych kresťanských svätcov. Tento zvyk sa postupne rozšíril o Pamiatku zosnulých. Podľa starších zvykov sa v noci z 1. na 2.novembra necháva na stole časť večere na na hrobe sa zapaľujú sviečky. K novších tradíciám patrí kladenie vencov a kvetinová výzdoba na cintorínoch.

Ako nám video poslať

K dispozícii máte naše stránky IReportéra, kde vpravo hore stačí kliknúť na nahrať video cez web. Samostatne Vás to navedie, ako video nahrať. Môžete použíť aj aplikácie pre smartphony, ktoré si stiahnete na AppStore  alebo na Google Play .

 

Príspevky, které odvysiela RTVS, by mali spĺňať isté kritériá. Zostavili sme pre vás niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré dostanú Vaše video do spravodajstva RTVS!

•    Ak sa vo vašom okolí deje niečo zaujímavé, nakrúcajte! Hodnota príspevkov stúpa práve vďaka jeho unikátnemu obsahu,
•    Nakrúcajte na šírku,
•    Vaše zariadenie na nakrúcanie sa snažte udržať čo najviac v pokoji. Zabudnite na prudké pohyby,
•    Pokiaľ je nevyhnutnou súčasťou videa zvuk, skontrolujte hlasitosť.

STAŇ SA DIVÁCKYM REPORTÉROM RTVS

CHCEM SA STAŤ REPORTÉROM