ireporter

NATÁČAJTE VIDEÁ A STAŇTE SA  IREPORTÉROM RTVS

Staňte sa iReportérom RTVS. Vezmite si kameru alebo mobilný telefón a natáčajte zaujímavé zážitky a udalosti vo vašom okolí. Sledujte témy, ktoré nás zaujímajú a posielajte nám videá z ulice rovno na obrazovku spravodajstva RTVS. Stiahnite si aplikáciu do mobilu alebo nahrávajte svoje videá na webe. Vytvárajte svoje vlastné televízne správy.

1

Stiahnite si aplikáciu

Stiahnite si do svojho telefónu aplikáciu iReportér a posielajte videá do redakcie rovno z ulice. Na rýchlosti záleží. Vaše zábery spolu s Vašim menom sa môžu objaviť v hlavných správách RTVS.

Stiahnuť aplikáciu cez IOS Stiahnuť aplikáciu cez ANDROID
2

Natáčajte videá

Natáčajte všetko čo Vám napadne a čo uvidíte vo vašom okolí. Zaujímajú nás aktuálne spravodajské udalosti. Máme záujem o aktuálne denné, vtipné zábery, zaujímavé situácie “momentky“. Ak momentálne nemáte nápad, čo by ste  mohli natočiť, sledujte aktuálne témy na homepage, prípadne navštívte sekciu   “Čo mám natočiť“. Ihneď po natočení nám videá pošlite. 

3

Získajte divákov

Najlepšie videá odvysielame v RTVS. Vaše videá nájdete tiež na webe ireporter.rtvs.sk, kde k zaujímavým záberom píšeme články. Tvoje videá uvidia tisíce, možno i milióny ľudí. 

4

Akadémia natáčania

Už čoskoro spustíme našu Akadémiu natáčania. Možete sa tešiť na skvelé typy ako natáčať , či na workshopy s profesionánymi kameramanmi a režisérmi, na ktoré Ťa pozveme. Dostanete možnosť získať doležité informácie a Tvoje videá vyniknú.

Stále máte otázky?

Čo sa deje s mojim videom?

Následne potom, čo video odošlete z mobilnej aplikácie (poprípade ho nahráte cez web), automaticky je odoslané do našej redakcie. Redaktori si video zakaždým prehliadnu, poprípadě Vás kontaktujú ohľadne publikovania Vášho videa v RTVS či iným podrobnostiam. Vzhľadom na to, že každé video prehliadame, neobjavuje sa na webe ihneď. Redakcia si vyhradzuje právo nepublikovať videá,  ktoré porušujú všeobecné obchodné podmienky.

Vaše video sa po schválení objaví na webe ireporter.rtvs.sk a zároveň sa priradí k Vášmu profilu, ktorý Vám umoží zdieľať video na facebooku či iných sociálnych sieťach. Taktiež ho uvidíte v prehľade najnovších videí. Ak sa nám bude páčiť, zverejníme ho na hlavnej stránke ireporter.rtvs.sk. a ak bude  spravodajsky zaujímavé, odvysielame ho v RTVS. Pokiaľ sa Vaše video dostane na televíznu obrazovku, bude označené červeným razítkom ODVYSIELANÉ. Vy a ostatní užívatelia tak máte možnosť uvidieť, ktoré z Vašich videí odvysielala RTVS.

Nezabudnite, že kvalita videa je dôležitá, no ešte dôležitejšia je rýchlosť a to, že ste práve pri tom, kde sa niečo deje.

 

Čo mám točiť? 

Aktuálna téma

O aktuálních témach Vás informujeme vo vysielaní RTVS alebo pomocou pushnotifikácie, ktorú posielame priamo do Vášho telefónu alebo newsletteru. Aktuálna téma je upozornenie na očakávanú významnú udalosť alebo na témy, ktoré nás zaujímajú, Záleží nám na tom, aby ste nám to natočili svojimi očami. Vaše videá doporučíme k odvysielaniu na RTVS.

Bizardné situácie

Čokoľvek, čo sa vymyká normálu, je šokujúce, nečakané. Ak ste svedkom preletu UFO, hádky v MHD, demonštrácie, happeningu či bizardného kúsku Vášho kamaráta, natočte to. Neobvyklé situácie či bizardné kúsky možete samozrejme i vytvárať. Kreativite sa medze nekladú.

Veselé, vtipné videá

Všetci sa radi smejeme. Ak sa ocitnete v situácii, ktorá Vás pobaví, natočte to. I tu platí, že námet vtipného videa može pochádzať z Vašej vlastnej hlavy a do natáčania možete zapojiť svojich priateľov. Oceníme každý dobrý nápad.

Dôležité události

Ak sa stanete svedkom požiaru, policajnej akcie, prípadne sprievodu homosexuálov, natočte to. Nenechajte sa odradiť tým, že udalosť spracovávajú i profesionálne televízne štáby. Nás zaujíma to, ako to vidíte Vy. 

Ilustracie

Záujímajú nás situácie, ktoré výstižne ilustrujú to, čo sa práve deje. Ľudia kúpajúci sa v jazerách v úmorných horúčavách, auto kĺzajúce sa po zamrznutej vozovke, lyžiari v Tatrách… Inšpirujte sa náladou.

Počasie

Panujú neznesiteľné horúčavy alebo sú naopak ulice pokryté ľadom? Už dlho prší a všade je veľa vody? Zúri búrka či silný vietor? Natočte nám typické prejavy aktuálního počasia a tiež to, jako naň reagujú ľudia a vodiči.

Čo nemám točiť?

Videá obsahujúce násile, pornografiu či rasistický obsah nás nezaujímajú a možu zapríčiniť zrušenie Vášho účtu. 

Akú dĺžku má mať video? 

Ak natáčate na mobilý telefón a chystáte sa video rovno odoslať k nám do redakcie, ideálna dĺžka je 3-5 minút. Lepšie je poslať po sebe niekoľko kratších videí (detaily i celok), než nahrať jedno dlhé. Videá, ktoré nahrávate cez web z digitálního fotoaparátu alebo kamery, možu byť dlhšie (max však 10 minút).

Aký formát má mať video?

Sme schopní zvládnuť vačšinu populárnych video formátov. Patria medzi ne AVI, ASF, QuickTime, Windows Media a MPEG. Ak má Váš video súbor príponu AVI, ASF, MOV, MPEG, MP4, RA alebo RAM, dokážeme ho spracovať. 

Ako mám točiť?

Pokúste sa vždy vytvoriť zábery celku. Zároveň sa nebojte ísť čo najbližšie k centru diania a natočte i detaily. V redakcii si zábery zostriháme. 

Aká je maximálna veľkosť súboru?

Maximálna dĺžka videa je 10 minút. Maximálna veľkosť súboru je 500 MB.

Osobný rast

Chystáme pre Vás workshopy a neformálne stretnutia, na kterých sa budete mocť porozprávať o svojich videách s ostatnými kolegami, ale hlavne s profesionálnymi kameramanmi, režisérmi či redaktormi. Budete mať príležitosť preniknúť hlbšie do problematiky natáčania a ďalej rozvíjať svoje schopnosti a talent. Na akcie sú pozvaní výhradne registrovaní užívatelia.

Kontakt

E-mail: ireporter@rtvs.sk